PRODUKTY I USŁUGI BUDOWLANE - GIEŁDA

PODKARPACIE

Solina

Gmina Solina ze względu na swoje walory krajobrazowe i turystyczne należy do najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych w kraju. Położona jest na obrzeżach Jezior Solińskiego i Myczkowieckiego w Bieszczadach.

Solina

Geograficznie zarówno Solina jak i całe jezioro, położona jest nieznacznie na północny-zachód od Bieszczadów - w Górach Sanocko-Turczańskich.

Zapora solińska jest jedną z największych atrakcji turystycznych tej miejscowości a także całych Bieszczadów (a już na pewno dla tych, którzy nie przepadają za wyprawami w góry).

Solina

Jezioro Solińskie charakteryzuje się wyjątkowo dużymi wahaniami poziomu wody. Różnice osiągają 10-15m, przy czym zmiany poziomu mogą następować bardzo szybko. Z dnia na dzień poziom wody może zmienić się nawet o 1m. Jako główne powody takiego stanu rzeczy podaje się dużą zmienność przepływów Sanu, przepompowywanie wody ze zbiornika Myczkowieckiego do Solińskiego i jej oddawanie, oraz charakteryzujące się stromymi brzegami ukształtowanie dna jeziora, przez co różnice są bardziej widoczne w pionie. Południowa część jeziora dzieli się na dwie odnogi. Zachodnia dochodzi do Bukowca i ma około 14km długości, natomiast wschodnia, która jest większa powierzchniowo, dochodzi do Rajskiego, a jej odgałęzienie do Chrewtu. Odnoga ta ma ok. 27km długości. Natomiast łączna długość linii brzegowej zbiornika wynosi ok. 160km. Średnia głębokość jeziora to 25m, a maksymalna ponad 60m.

Tuż przed wejściem na zaporę znajduje się tablica informacyjna, która w skrócie przedstawia jej parametry, moc elektrowni oraz datę powstania. Po prawej stronie zauważymy siatki, które okalają stromą w tym miejscu skarpę. Założono je by chronić to zbocze przed nadmiernym kruszeniem a także turystów przed spadającymi odłamkami. Wchodzimy na zaporę. Niegdyś obowiązywał tu całkowity zakaz fotografowania, obecnie nie ma już z tym problemu. Ponadto zapora monitorowana jest na całej długości przez kamery.

Po wejściu na zaporę, po jej prawej stronie, roztacza się powoli piękny widok zalewu, choć ze względu na jego zawiłość z zapory można podziwiać tylko niewielki fragment zbiornika. Jeżeli spojrzymy w dół w stronę tafli jeziora, zauważymy sporą ilość ryb, pływających przy zaporze tuż pod powierzchnią wody.

W odległości ok. kilkudziesięciu metrów od zapory znajdują się rozmieszczone dość symetrycznie boje. Jest to granica strefy, której nie mogą przekraczać żadne jednostki pływające. Imponujące wrażenie robi tama z przeciwnej strony. Kilkadziesiąt metrów które dzieli nas od jej podstawy są niezapomnianym widokiem. Bardziej zainteresowanych samą zaporą oraz elektrownią może ucieszyć informacja, że obecnie jest już możliwość zwiedzania korpusu zapory dla wszystkich - do roku 2006 dotyczyło to tylko grup zorganizowanych. Przechodząc liczącą 664m długości zaporę, możemy się udać w kierunku kąpieliska, bądź przystani statków turystycznych. Na przystani znajduję się także wypożyczalnia sprzętu pływającego. Liczba znajdujących się za zaporą sklepików, pizzerii oraz wszelkiego rodzaju innych punktów gastronomicznych robi wrażenie.

Podsumowując, nie sposób nie zauważyć, że Solina i okolice przyciągają przede wszystkim z powodu jeziora. Jezioro Solińskie jest piękne i warto nad nim przynajmniej raz w życiu być, choć myślę, że kto raz tu przyjedzie będzie chciał jeszcze wrócić. Sporo uroku zbiornikowi dodają okalające go wzniesienia, lasy, oraz strome brzegi przechodzące miejscami w fiordy. Należy pamiętać, że Zalew Soliński objęty jest strefą ciszy w związku z tym wprowadzono tu zakaz używania łodzi motorowych z silnikami spalinowymi, nie dotyczy to jedynie policji wodnej, oraz WOPR. Jeśli chodzi o ośrodki wypoczynkowe, to jednym z najlepszych jest na pewno Wojskowy Ośrodek Wypoczynkowy "Jawor", położony u stóp góry Jawor w centralnej części jeziora, naPółwyspie Jawor. Wybudowano w nim między innymi obiekty sportowo-rekreacyjne jak: hala sportowa i boiska, przystań wodna, kryta pływalnia i kawiarnia, a na stoku góry Jawor jest wyciąg orczykowy o długości 920 metrów i trasie zjazdu wynoszącej ok. 1500m. Z pewnością, aby zobaczyć jak największą część jeziora, poznać jego odnogi i zatoczki, dobrze jest przyjechać tu z własnym sprzętem pływającym, jednak korzystając z dróg okalających jezioro, oraz wypożyczalni sprzętu wodnego, także powinno udać się nie przegapić najciekawszych jego fragmentów.


Mówisz Rzeszów, myślisz... - Dolina Lotnicza

Południowo- wschodnia Polska znana jest z rozwiniętego przemysłu lotniczego oraz ośrodków szkolenia pilotów. Region cechuje duża koncentracja firm przemysłu lotniczego, ośrodków naukowo-badawczych oraz rozwinięte zaplecze edukacyjne i szkoleniowe. Większość firm zaangażowanych w Projekt jest w rzeczywistości zlokalizowanych w województwie podkarpackim, a serce Doliny Lotniczej leży w stolicy tego regionu - Rzeszowie.

Dolina lotnicza

Dolina Lotnicza powstała w Rzeszowie 6 lat temu. Na początku przystąpiło do niego zaledwie 8 firm. Dziś zrzesza ponad 70 małych, średnich i dużych firm branży lotniczej, które zatrudniają ponad 30 tysięcy pracowników.

Inicjatorzy Doliny Lotniczej, a są wśród nich szefowie największych firm branży w południowo- wschodniej Polsce starali się policzyć swe atuty. Szybko doszli do wniosku, że są one niemałe. I nic dziwnego, wszak historia przemysłu lotniczego na Podkarpaciu liczy już ponad 70 lat.

Tutaj powstaje 90 proc. polskiej produkcji lotniczej. Funkcjonuje Wydział Lotniczy na Politechnice Rzeszowskiej, a także unikalny w skali kraju Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki, który daje absolwentom inżynierski dyplom wraz z licencją pilota. Mamy też lotnisko z drugim pod względem długości w kraju pasem startowym.

Tutaj wreszcie zlokalizowane są największe zakłady przemysłowe branży. WSK Rzeszów po prywatyzacji została unowocześniona kosztem wielu milionów dolarów. Montuje silniki do polskich F-16, wytwarza podzespoły do silników najbardziej renomowanych firm branży na świecie. Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, które niedawno zostały zakupione przez firmę Sikorsky z USA, także przechodzą proces gruntownej modernizacji i rozpoczęły produkcję części do helikopterów Blacik Hawk.

Stowarzyszenie otrzymało znaczącą pomoc finansową od firmy Pratt & Whitney, światowego lidera w projektowaniu, produkcji i obsłudze silników lotniczych, rakietowych systemów napędowych oraz przemysłowych turbin gazowych.

Głównym celem Doliny Lotniczej jest przekształcenie Polski południowo-wschodniej w jeden z wiodących w Europie regionów lotniczych, który będzie dostarczał różnorodne produkty i usługi z zakresu przemysłu lotniczego dla najbardziej wymagających klientów. Skutkiem tego byłby dynamiczny rozwój regionu, zwiększenie liczby miejsc pracy oraz poprawa warunków życia mieszkańców. Współpraca i rozwój przemysłu lotniczego i wyższych uczelni promujących nowe koncepcje oraz rozwijać sektor badawczo- rozwojowy w przemyśle lotniczym oraz wpływać na politykę gospodarczą polskiego rządu w kwestiach związanych z przemysłem lotniczym.

Dolina przyciąga inwestorów ze świata. Niedawno na terenie Parku Naukowo – technologicznego usytuowanego wokół lotniska w Jasionce zainwestował niemiecki koncern MTU. W niedługim czasie wybuduje nowy zakład i zatrudni 300 pracowników. W kolejce do inwestowania czekają następne firmy.

Firmy postanowiły ponadto stworzyć Podkarpackie Centrum Techniki.

Centrum ma się składać z dwóch części. W pierwszej, plenerowej dostępne będą eksponaty ukazujące, jakie wyroby lotnicze produkują nasze zakłady. Będą, więc gotowe silniki i części do napędów lotniczych produkowane w takich firmach jak WSK Rzeszów, Ultratech czy Goodrich Krosno. A także gotowe samoloty, jakie wytwarzają i będą wytwarzać w najbliższym czasie Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu. Odwiedzający centrum zobaczą również podzespoły wytwarzane przez kilkadziesiąt mniejszych firm z terenu Podkarpacia.

Pod dachem natomiast czynne będą sale wystawiennicze oraz specjalna sala projekcyjna, w której widzowie zobaczą filmy jak powstaje i lata samolot.

Co na przyszłość zapewni pewną grupę wykwalifikowanej siły roboczej.

Dolina lotnicza